Trwają jeszcze wakacje, pogoda nas nie rozpieszcza swoimi upałami, więc eksperymentujemy ze smakami lodowymi. Tym razem bezglutenowe lody pełne czekolady.

Składniki:
400 ml śmietany kremowej
połowa opakowania mleka kondensowanego słodzonego
1 tabliczka czekolady gorzkiej (np Goplana)

Lody czekoladowe

Czekoladę pokrusz na kawałki, włóż do miseczki i roztop w kąpieli wodnej, odstaw do ostudzenia.
Zmrożoną śmietanę ubij za pomocą miksera, następnie cały czas mieszając dodawaj mleko kondensowane.
Do tej mieszanki dodawaj stopniowo rozpuszczoną, ale schłodzoną czekoladę i ciągle mieszaj.

Lody przelej do plastikowego pojemnika i wstaw do zamrażalki, najlepiej na 24h. Oczywiście można jeść lody wcześniej – u nas po 8h już pierwsze próby były, które wyczyściły prawie cały pojemnik 🙂 ale najlepiej smakowały po 24 godzinach.

Tagi: ,

komentarze 4 do wpisu “Lody czekoladowe”

  1. Ewa napisał(a):

    Właśnie tego mi było trzeba ;). Mam maszynę do lodów, więc wszystkie przepisy jakie tu przedstawiłeś Wojtku, a które mówią o moim ulubionym, najukochańszym deserze jakim są LODY – 😉 przygotuję z jej użyciem. Myślę że będą pyszne…. O):)* Dziękuję bardzo.

  2. Dorota napisał(a):

    Przepis mi się podoba i pewnie go użyję, ale proszę o korektę, bo już któryś raz to dziś spotykam w przepisach, czekoladę się roztapia w kąpieli wodnej, nie rozpuszcza.

  3. Wojtek napisał(a):

    oczywiście masz rację subtelna różnica a robi róźnice – już poprawione

  4. […] po masowo produkowanych lodach. Zawsze możesz wybrać zdrowo alternatywę, czyli ręcznie robione lody czekoladowe lub lody […]

Zostaw odpowiedź

Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge

*