Biorąc pod uwagę rodzaj oraz nasilenie objawów można wyróżnić 3 typy celiakii: jawną, niema i ukrytą. Trzeba oczywiście pamiętać, że jest to klasyfikacja umowna.

Jawna, czyli aktywna i pełnoobjawowa postać celiakii. Biorąc pod uwagę charakterystyczne objawy jest łatwa do rozpoznania, niestety często pozostaje nierozpoznana. Typowe objawy to: utrata apetytu, niedożywienie, biegunka, zaburzenia rozwoju u dzieci np. niskorosłość, zmiana usposobienia, często depresja.

W przypadku niemej postaci nie występują typowe objawy dla formy jawnej celiakii (niekiedy zdarzają się bóle brzucha), zmiany występują tylko w błonie śluzowej jelita cienkiego. Z tego powodu bardzo trudno ją zdiagnozować, niestety ta postać choroby występuje do 7 razy częściej niż pełnoobjawowa.

Celiakia ukryta, jest to taki stan, w którym choroba trzewna potencjalnie istnieje, lecz nie ma zarówno objawów klinicznych ani zmian w obrębie błony śluzowej jelita cienkiego. Diagnoza jest możliwa tylko dzięki badaniom krwi i wykryciu obecności przeciwciał antyendomysjalnych. U osób tych może dojść do ujawnienia choroby w przyszłości na skutek niesprzyjających okoliczności takich jak stres, ciąża, zakażenie przewodu pokarmowego.

Tagi: , ,

komentarzy 8 do wpisu “Trzy typy celiakii”

 1. Asia napisał(a):

  …jest jeszcze Choroba Dühringa, niby głównie dziecięca, ale mówią,zeto skórna postać celiakii…
  Pozdrawiam,
  Asia

 2. ELA napisał(a):

  W mojej rodzinie wystąpiła niema, objawy u syna ujawniły się w okresie dojrzewania, bóle głowy, burczenia, czasami biegunka silna anemia, niska waga przy wzroście 180 cm.
  Podejrzenia i spojrzenia lekarz były takie że lepiej nic nie napiszę.Zalecił mu żelazo i kwas foliowy, po trzech miesiącach kontrola i niby wszystko OK.Niestety po następnych trzech miesiącach znowu bóle głowy już częste biegunki. Wykonano gastroskopię i już było wszystko wiadomo dalsze badania tylko potwierdziły diagnozę.Wszyscy lekarze z którymi mamy do czynienia nie wierzą w diagnozę gdyż syn jest wysoki to dopiero są lekarze. Na dzień dzisiejszy nabrał ciała i już nie jest taki szczupły jak był, nie jest zadowolony że jest celiakiem gdyż każde wyjście z kolegami ogranicza go i czuje się poszkodowany,ale jego instynkt samozachowawczy jest duży i mam nadzieję, że nie zrobi sobie krzywdy jedząc czy pijąc produkty zawierające gluten. Przy okazji zdiagnozowania syna udało się zdiagnozować mojego męża, który miał okresowe problemy jelitowe i brak konkretnej diagnozy, a najgorsze jest to że miał robioną i gastroskopię i kolonoskopię i niby nic nie wyszło, dopiero zrobienie przeciwciał dało diagnozę i wtedy wykonano kolejną gastroskopię ze zbadaniem dwunastnicy i to potwierdziło diagnozę. Litości jakich mamy lekarzy i wiedzę medyczną ich skoro diagnozują pacjentów na podstawie wzrostu,wieku a nie na podstawie objawów. Współczuję tym, którzy jako dzieci zostali „cudownie” uzdrowieni i żyją w nieświadomości iż w ich organizmie siedzi bomba z opóźnionym zapłonem.

 3. Ela R napisał(a):

  Mój mąż miał celiakię ukrytą. Ujawniła się ona pod wpływem stresu. Objawiała się biegunką i bólami brzucha. Zdiagnozowano ja po dwutygodniowym pobycie w szpitalu, kiedy organizm męża był wycieńczony i wyjałowiony. Przy wzroście 196 cm ważył 60 kg.

 4. Magda napisał(a):

  Czy leki sterydowe mogą mieć wpływ na wyniki testów na przeciwciała przeciwko transglutaminazie i gliadynie?

 5. Marta napisał(a):

  Ciekawa jestem czy celiakia może przekształcić się z jawnej w niemą. Tak pasowałoby do mojego przypadku. W dzieciństwie chorowałam na jawną, chudłam, wymiotowałam, bolał mnie brzuch. Dietę stosowałam do ok 5 roku życia, kiedy to lekarze stwierdzili, że już nie ma takiej konieczności. Ale po powrocie do diety glutenowej faktycznie nie było już typowych objawów ze strony układu pokarmowego(były inne teraz już wiem, że spowodowane celiakią jak np: kłopoty ze szkliwem na zębach, niedobory, celulit), a tuż przed ponowną diagnozą mocno przytyłam, miałam zaparcia (więc nietypowe objawy). Jeżeli ktoś wie coś na ten temat będę wdzięczna za odpowiedź.

 6. Dorota napisał(a):

  Dziękuje za zainteresowanie naszym problemem.Ja o tych postaciach czytałam na początku choroby a później skupiliśmy się na szukaniu produktów bezglutenowych.Nikt nie przypuszczał ze do tego dołączy alergia na pszenice.Zuzia jest w 3 klasie,poczęstowała się glutenem w klasie pierwszej do czego się przyznała.Teraz już dzieci są bardziej wyrozumiałe jak odmawia kiedy częstują.Jako babcia mam żal do pani doktor pierwszego kontaktu,która mówiła córce że ten duży brzuszek to jej uroda.Ile dzieci jeszcze musi umrzeć przez takich lekarzy,którzy nie potrafią zdiagnozować widocznych zmian.Wnuczka teraz nie wygląda na chorą ale wyniki ma złe i rano przykry zapach z buzi.Teraz eliminujemy z diety bezglutenowej produkty z skrobią pszenną.

 7. Weronika napisał(a):

  Mam 11 lat mam cukrzycę typu 1 od roku a celiakie od grudnia 2013 r chciałabym wyzdrowieć chociaż z celiaki a cukrzyca może zostać

 8. Paulina napisał(a):

  Mam 23 lata. Od liceum miałam problemy z jelitami: bóle podbrzusza i brzucha (czasem tak ostre, że można było je porównać do pchnięcia nożem), często towarzyszyło im ostre rozwolnienie (zazwyczaj było to jednorazowe odwiedzenie ubikacji po którym ból się zmniejszał albo całkowicie ustępował), wzdęcia oraz ‚nabity’ brzuch. Siostra miała identyczne objawy, dodatkowo nigdy nie mogła przytyć. Chodziła do specjalistów i opisywała im objawy – wszyscy zgodnie, że to ‚drażliwe jelita’. Nic jej nie pomagało, aż wprowadziła sobie dietę ograniczającą węglowodany (jak wiadomo wszelkie pieczywa i makarony są w nie bogate, w związku z czym ograniczyła gluten) i jej stan się poprawił. Sama poszłam za jej przykładem i porzuciłam gluten i większość węglowodanów. Jem tak od prawie miesiąca i praktycznie ani razu nie bolały mnie jelita, nie miałam rozwolnienia a i brzuch wygląda już normalnie – nie jest wzdęty 🙂 Do tego samopoczucie mam o niebo lepsze, bo już m.in. nie budzi mnie rano potworny ból jelit a i moja atopowa skóra zelżała!

Zostaw odpowiedź

Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge

*